Pro zlepšení uživatelského komfortu uživatelů našich internetových stránek a pro zajištění dalších úkolů požíváme cookies. Používáním s tímto souhlasíte.

Specifikace plemene Britská kočka

Publikováno neděle 07. březen 2021 19:14

Historie snad sahá daleko do dob římských, kdy se podobné kočky dostaly společně s  Římany až do Anglie a jsou vyobrazeny na mnoha starých malbách a rytinách. V současnosti jsou uznávány krátkosrsté (BSH) i dlouhosrsté (BLH) v šestnácti barvách, se stříbrem i zlatem, s možností  akromelanického (siamského) zbarvení, pěti kreseb, tří typů bílé, pěti barev očí

Britské kočky jsou, chytré a komunikativní plemeno, mají opravdu britskou povahu, důstojnou, vyrovnanou a konzervativní.  Poněkud nepříjemná, vzhledem k jejich pohodlnosti, je tendence k tloustnutí. Britské kočky mají postavu zavalitou, ale ne tučnou, obézní. Srst u krátko i dlouhosrstých britek má odlišnou strukturu oproti jiným plemenům, t.zv crisp, to je přeložitelné jako křupavý, chrupavý, pružný. Takovou srst stačí jednou týdně vykartáčovat, neplstí se. Hodně britských koček má, u jiných plemen méně častou, krevní skupinu B. Na to je nutno pamatovat při výběru chovného páru.

Vzhledem k častější příbuzenské plemenitbě i používáním koček k plemenitbě bez náležitého uvážení, trpí britky genetickými chorobami. Často se u nich vyskytuje polycystické nemocnění ledvin, příznaky se zhoršují zatížením, zvláště březostí. Také zbytnění srdečního svalu se nemusí dlouho projevit u jinak nezatížených koček, pohodoví a pohodlní kastráti se mohou dožít i vyššího věku. Proto je nutno před chovem, rozmnožováním, rodičovský pár vyšetřit a zvířata nesoucí genetická onemocnění k chovu nepoužívat. Mezinárodní organizace FIFe ve standardech plemen z roku 1956 uváděla pouze kartouzskou kočku (modrou) a až v roce 1960 se vytvořil standard pro samostatnou britskou kočku, tehdy ještě jen modrou a krátkosrstou. K dalším úpravám standardu došlo v letech 1977 a 1981, v roce 2017 pak k uznání i dlouhosrsté formy.

Standard FIFe
Velikost: velká až střední
Hlava:kulatá, masivní s širokou lebkou, nos krátký, široký a přímý s lehkým projmutím, ale ne stopem jako u exotických, brada silná.
Uši: malé a lehce zaoblené, široce od sebe posazené, u BLH na vnitřní straně dobře osrstěné.
Oči:velké, kulaté, otevřené, široce posazené, barva oranžová, modrá, nebo každé jiné, zelené nebo modrozelené, zelené jsou předností.
Krk: hlava je posazena na krátkém, velmi silném a dobře vyvinutém krku.
Tělo: svalnaté, zaoblené, široký hrudník, lopatky a záď, mohutné a silné.
Končetiny:krátké a silné, tlapky okrouhlé a silné.
Ocas: krátký, silný, lehce zaoblená špička, u BLH dobře osrstěný.
Srst: BSH krátká a hustá, k tělu není hladce položená, dobrá podsada, jemná textura, na pohmat vykazuje crisp. BLH středně dlouhá až dlouhá, k tělu postavená, krátká na obličeji, postupně se prodlužující na tvářích, dobře vyvinutý límec. Textura je pevná, dvojitá, hustá, plyšová s posadou, která zvětšuje objem. Podle ročního období se akceptuje změněná hustota, délka i textura
Barva: každý chlup má jednotnou barvu až ke kořínku, mimo kresbových a stříbřitých variet.BLH u koťat se připouští pomalý vývoj barvy. Nejčastější chybou je příliš drobné, jemné, případně dlouhé tělo, na druhou stranu tučné visící břicho, vyšší tenké končetiny, hlava jako u exotických koček s výrazným stopem, dlouhý tenký ocas, netypická textura srsti, hedvábná, položená na těle.