Pro zlepšení uživatelského komfortu uživatelů našich internetových stránek a pro zajištění dalších úkolů požíváme cookies. Používáním s tímto souhlasíte.

Specifikace plemene Mainská mývalí kočka

Publikováno neděle 07. březen 2021 19:23

V oblibě plemen koček panuje určitá módnost. V součastné době je největší zájem o mainské mývalí. Je to největší domestikovaná kočka. Pochází z Ameriky, ze státu Maine- odtud její jméno, zde se volně pohybují jako běžné domácí kočky. Mývalí proto, že její ocas nebo obliba vody připomíná medvídka mývala.

Maini jsou povahově velmi milí, přítulní a mazliví, aktivní, ale nevnucují se. Se členy rodiny jsou velmi kontaktní, rádi se zúčastňuji všech domácích aktivit, ať je to vaření, úklid nebo ležení v posteli, kde dovedou, stejně jako na šplhadlech, zaujímat opravdu zajímavé polohy. Tuto schopnost spát na nepohodlných, neobvyklých místech v bizarních polohách zřejmě zdědili po svých předcích, kteří se takto přizpůsobili drsným podmínkám prostředí, ve kterém žili. Projevují se jemným spíše hvízdavým mňoukáním a hlasitým hlubokým předením. Na údržbu srsti jsou tyto polodlouhosrsté kočky středně náročné, jejich srst ocení pravidelné alespoň týdenní pročesávání. Kalhotky a srst na břiše mají tendenci k plstění a vytváření smotků. Vodu většina miluje, ale na šampon a fén si musí zvyknout.  

Fyzický vývoj dokončují mezi třetím až čtvrtým rokem života. Nedožívají se tak vysokého věku, jako malé kočky. Stáří 12-15 let bývá spíše výjimkou. Některé linie MCO se vyznačují polydaktylií, mnohoprstosti. Na jedné, dvou, nebo na všech končetinách je o jeden nebo více prstů více. Tyto prsty nebývají funkční, pokud mají drápky, kočka je obvykle nedokáže zatáhnout ani si je neobrušuje. Je to zvláštní vada, která nemusí vždy působit problémy ale její estetika je problematická.

Standard FIFe- kategorie 2 Maine coon je přírodní plemeno s přívětivým charakterem, které pochází z volně chovaných koček na farmách v severovýchodní Americe.
Celkový dojem: plemeno MCO je rámcově dlouhé s hranatými obrysy hlavy, velkýma ušima, širokým hrudníkem, pevnou strukturou kostí, dlouhým silně osvaleným obdélníkovým tělem a dlouhým vlajícím ocasem. Svalnatost a pevnost dělají tuto kočku silnou a robustní.
Velikost: velká
Hlava:střední velikost, hranatý obrys, profil s jemně vyhloubeným (konkávním) sklonem. Čelo lehce klenuté, lícní kosti vysoké a výrazné. Obličej a nos střední délky s hranatým obrysem čenichu. Výrazný přechod mezi lícními kostmi a čenichem je hmatatelný. Brada silná s přímou linií v ose s horním pyskem.
Uši:velké, široké v základně, mírně zašpičatělé, žádoucí jsou rysí štětičky. Srst zevnitř ucha přesahuje okraje uší. Posazeny jsou vysoko na hlavě se zcela lehkým sklonem dopředu. Mezi ušima je odstup na šířku jednoho boltce. U starších koček je tento odstup poněkud větší. Spodní odstup je o něco dále než horní odstup.
Oči:velké a široko posazené, lehce oválné, ale ne mandlové, pokud jsou široce otevřené, dělají dojem kulatých. Lehce zešikmené k vnějšímu okraji ucha. Povoleny jsou všechny barvy bez spojení s barvou srsti. Žádoucí je jasná barva očí.
Krk:kocouři mají velmi silný svalnatý krk.
Tělo: dlouhé se silnou stavbou kostí, s pevnou muskulaturou, mocný široký hrudník. Velký rámec těla má všechny části vyvážené, vykazuje obdélníkový tvar.
Končetiny: pevné, středně dlouhé, tvoří s tělem obdélník. Tlapky velké, zakulacené s výraznou srstí mezi prsty.
Ocas:minimálně tak dlouhý jako tělo od lopatek ke kořeni ocasu, široký při odstupu, zužující se ke špičce, s plnou, vlající srstí Srst ocasu je dlouhá a trvale vlající.
Srst:do každého počasí, hustá. Krátká na hlavě, lopatkách a končetinách, postupně se prodlužuje na zádech a bocích, s dlouhými, plnými kalhotami („pumpky, harémové kalhoty“)na pánevních končetinách a dlouhou chomáčovitou srstí na břiše. Žádoucí je límec na krku. Textura hedvábná, srst od těla hladce spadá dolů. Podsada je měkká a jemná pokrytá hrubší, hladkou krycí srstí. Jsou povoleny všechny barevné variety včetně všech variet s bílou, mimo pointových (akromelanických) odznaků, čokoládové, lilové, skořicové a srnčí barvy. Je povoleno jakékoliv množství bílé, to znamená bílý plamínek, medailon, bílá na hrudi, břiše, tlapkách atd. Podle zbarvení se řadí do skupin.
Kondice: MCO by měli být vždy v dobré  kondici, vyvážení a proporcích.
Poznámky: °typ musí mít vždy přednost před barvou, °musí se počítat s velmi dlouhým dospíváním, °plně vyvinutý kocour má větší a širší hlavu než kočky, °kočky jsou přiměřeně menší než kocouři, °musí být zohledněn výrazný rozdíl ve velikosti, °délka srsti a hustota podsady se mění podle ročního období. Chyby:°neharmonické proporce, °celkově malá kočka, kulatá hlava, °přímý nebo vypouklý (konvexní) profil, ° prolomený nos, °vystouplé odstupy hmatových vousů, °kulatý nebo špičatý čenich, °ustupující brada, ° široce posazené uši, ° uši směřující do stran, °šikmo postavené mandlové oči,°jemná lehká stavba kostí,°krátké podsadité tělo,°dlouhé, tenké končetiny,°krátký ocas,°°chybějící dlouhá srst na břiše, °srst všude stejné délky,°chybějící podsada.

Skupiny I:černá /modrá II: totéž s bílou III:černá / modrá s kresbou, černá/modrá zlatá IV: totéž s bílou V: červená/krémová/želvovinová plná barva nebo s kresbou, červená/ krémová, /želvovinová zlatá VI: totéž s bílou VII:černá/modrá/červená/krémová kouřová/stříbrná, želvovinová kouřová/stříbrná VIII: totéž s bílou IX: bílá I když je MCO velká a robustní kočka, neznamená to, že je tlustá, s ochablým svalstvem, vystupující páteří a s velkým tučným břichem.

K rozmnožování mohou být použiti jen ty ti jedinci, kteří mají před krytím vyšetření, že nemají pupeční kýlu, u kocourů varlata sestouplá v šourku (povinné u všech plemen). U všech bílých koček je povinné vyšetření sluchu na hluchotu. U MCO je doporučeno RTG vyšetření k vyloučení luxace čéšky a dysplazie kyčelních/ loketních kloubů, genetické vyšetření na hypertrofické poškození srdečního svalu, atrofii páteřních svalů. U koťat určených k chovu je vhodné znát jejich krevní skupinu