Pro zlepšení uživatelského komfortu uživatelů našich internetových stránek a pro zajištění dalších úkolů požíváme cookies. Používáním s tímto souhlasíte.

Specifikace plemene Sibiřská kočka

Publikováno neděle 07. březen 2021 19:28

I když se popisuje, že pochází z Ruska a Ukrajiny, je i podle jména zřejmé, že pochází přímo ze Sibiře.

Ve FIFe byly uznány 1997. Barevná varieta něvská maškaráda (NEM) byla uznaná v roce 2011 jako samostatné sesterské plemeno. Sibiřky jsou přírodní plemeno pocházející z velmi drsných podmínek. Proto se rády přidružovaly k lidem a ta přítulnost jim zůstala. Proslavil je černý Mourek z populární ruské pohádky Mrazík. Sice k nim občas byly připařovány perské kočky, ale to bylo na škodu fyziognomii, textuře srsti i zdraví.

Standard Sibiřská kočka je postavou střední až velká, svalnatá s pevnou kostrou, kočky výrazně menší než kocouři.
Hlava lehce delší než širší, lehce kulatá, masivní,čelo široké,zcela lehce zaoblené,  výrazné lícní kosti, nos středně dlouhý, široký,z profilu lehce prohnutý, ale ne stop, brada lehce směřující dozadu,z profilu tvoří křivku s horní linií nosu.
Uši středně velké, dobře otevřené na bázi, oblé špičky s dobře vyvinutou vnitřní srstí a se štětičkami,posazení- dobrá šířka mezi ušima, lehké sklonění vpřed.
Oči velké, lehce oválné, lehce šikmo a daleko od sebe posazené, všechny barvy jsou povolené bez vztahu k barvě srsti, jasná barva je předností. NEM –modré, čím intenzivnější, tím lepší.
Tělo dobrá stavba kostí a osvalení, silný krk, široký hrudník, tělo proporcionální, vytváří obdélník.
Nohy středně vysoké, silné, s tělem dotváří obdélník, tlapky velké, kulaté, dobře osrstěné mezi prsty.
Ocas středně dlouhý, silný,zaoblené zakončení, všude dokola osrstěný hustou srstí, která nevisí dolů.
Srst středně dlouhá, dobře vyvinutá velmi hustá, podsada není položená. Krycí srst voděodolná, lehce tvrdší na pohmat. Letní srst je výrazně kratší než zimní. Zimní srst vykazuje dobře vyvinutou košilku, plný límec a kalhotky.
SIB- všechny barevné variety jsou povoleny včetně všech barev s bílou, mimo pointových znaků, čokoládové,lilové,skořicové a srnčí.Každé m,nožství bílé je povolené, t.zn. bílý plamínek, bílý medailon, bílá na hrudníku, na břiše, tlapkách atd.
NEM – standard popsán jako EMS kód 33/siamské odznaky. Jsou povoleny pointové barevné variety – tulení, modrá, červená krémová, tulení/modrá, želvovinová, kouřová, s kresbou a/nebo stříbrná/zlatá.Všechny tyto pointové variety jsou povoleny s bílou. Nedovolené variety:čokoládová, lilová, skořicová a srnčí. Každé množství bílé je povoleno, t.zn. bílý plamínek, bílý medailon,bílá na hrudníku, břiše, tlapkách atd. Aplikované jsou kódy 01,02,03 a 09.
Chyby- celkově moc malé nebo jemné,dlouhá a malá hlava,přímý profil,příliš kulatá hlava (perský typ),příliš velké uši,, příliš vysoko posazené,kulaté oči,příliš dlouhé a jemné nohy,krátký ocas,srst- příliš jemná nebo hedvábná, položená,málo srsti (s výjimkou léta)

Výhoda těchto koček je hlavně v tom, že je méně náročná péče o srst, neplstí se, stačí občasné česání. Nemají žádné specifické zdravotní problémy, vzhledem k někdejší kombinaci s perskými kočkami je nutno uvažovat o PKD i HCM.