Pro zlepšení uživatelského komfortu uživatelů našich internetových stránek a pro zajištění dalších úkolů požíváme cookies. Používáním s tímto souhlasíte.

Proč říct ano výstavám koček?

Publikováno pondělí 01. únor 2016 19:57

Výstavy koček- ano či ne?        

     Máme rádi zvířata, žijeme s nimi v bytě a jen my, naše rodina a přátelé, kteří nás doma navštěvují, vědí, jak krásné milé a přítulné máme kočky. Už od roku 2013 není povinnost (FIFe-Český svaz chovatelů, Sdružení chovatelů koček) pro získání průkazu o původu koťat, aby rodiče byli ohodnoceni na výstavě. Někteří chovatelé mají zájem pochlubit se i dalším lidem, předvést potomky svých koček, najít jim nový domov. Ano, jde to formou inzerátů třeba i s obrázky na internetu, ale přímý pohled a pohlazení se rychleji zapíše do srdce a kočky získají dalšího příznivce nebo přímo nového zájemce. A tituly získané na výstavách ukazují na krásu a kvalitu rodičů i potomků.
      
     Máme také o naše miláčky strach. Co když chytnou nějaké onemocnění? Nemohou se nakazit nebezpečnými kočičími infekcemi? Také proto každá výstava koček začíná veterinární přejímkou. Přejímku konající zvěrolékař má za úkol zabezpečit, aby se na výstavu dostaly pouze kočky, které nejeví příznaky onemocnění a jsou v imunitě (optimálně vakcinovány) proti hlavním kočičím infekčním chorobám.
   
     Protože ČR je od r. 2005 zemí prostou vztekliny, není povinnost kočky chované na území ČR (tedy i vystavované) vakcinovat proti vzteklině. Samozřejmě pro cesty do zahraničí musí být kočky vakcinovány proti vzteklině podle předpisů té které země.

     Mezinárodní organizace FIFe ve svých předpisech uvádí, že kočky na výstavách musí být vakcinovány proti panleukopenii a kočičí rýmě (herpes a caliciviróze) s dobou trvání podle záznamu v očkovacím průkazu (pet pasu). Primovakcinace musí být minimálně 15 dní před konáním výstavy. Vakcinace proti vzteklině se řídí předpisy příslušné země.
  
     Kočky se mohou vystavovat od stáří čtyř měsíců. Není problém, aby koťata byla vakcinována, případně i revakcinována nejpozději 15 dní před výstavou, vakcín proti panleukopenii, herpes a caliciviróze je dostatečný výběr s možností použití už od šesti týdnů.
      
     Kočka na výstavě musí mít čisté uši. Musí být udržovány průběžně, protože přílišným důkladným (zbytečným) čistěním těsně před výstavou jsou boltce silně zarudlé.
   
     Zevní parazité, blechy, se v součastné době, kdy je k dispozici velké množství účinných preparátů s jednoduchou aplikací vyskytují už zřídka.
   
     Z výstav jsou vyloučeny z důvodu ochrany březí a kojící kočky, i když jsou zdravé.     
   
     Po dobu vystavování jsou kočky umístěny v klecích, které jejich majitel vyzdobí záclonkami (aby byly odděleny od sousedů) .které ladí s barvou kočky, s jejíma očima a vůbec pro krásu. Pořadatel výstavy připraví pro kočky klece čisté a desinfikované. Vystavovatel pro jistotu ještě znovu klec vydesinfikuje vlastní desinfekcí dřív, než dá do klece záclonky a kočku. V poslední době se rozmáhá vystavovat kočky ve vlastních klecích, obvykle látkových, síťových. Tím si sice je vystavovatel jistý čistotou své klece, mizí ale hlavní účel výstavy- ukázat kočku návštěvníkům, propagovat chov koček. Celkový pohled na výstavu je pak poněkud tristní-každý pes (klec) jiná ves- a kde je estetika? Navíc nikde není psáno ani dáno, že právě jeho látková  klec je správně vyčištěná a neohrožuje tak ostatní vystavené kočky.
      
     V kleci mají kočky svůj záchodek, pelíšek, hračky. Většina koček se pohodlně uvelebí a oddává se své nejoblíbenější činnosti- spánku. Kočky jsou spokojené, rozhodně se netrápí. Některé se rády předvádí, ukazují, co se dá dělat s hračkami, někdy je majitel vezme nahoru na klec nebo do náručí a nechá je předvádět se nebo hladit. Možnost infekce kočky od návštěvníků je stejná, jako infekce člověka od člověka, když někomu podá ruku.
   
     V čem je zdravotní nebezpečí pro kočky? Řádně vakcinovaná, zdravá, nestresovaná kočka má asi stejnou možnost nakažení jako její majitel při cestě tramvají nebo v kině. Občas se stane, že kočky jednoho nebo několika vystavovatelů po výstavě onemocní. Převážně to bývají zažívací obtíže, průjem. Proč? Vystavovatelé na výstavě dostanou od výrobců různě vzorky krmiv, většinou nové, zatím méně známé, pro kočky nezvyklé. Vystavovatel v dobré víře kočkám hned některý nebo několik vzorků nabídne. Kočkám to chutná, dobře se „nadlábnou“. Nezvyklé krmivo může potom způsobit zažívací potíže, zvláště pokud kočka byla dosud krmena monodietou, jen jedním krmivem a na jiné není zvyklá. I lidé s citlivějším zažíváním mají obdobné problémy po nezvyklém jídle- a to je člověk všežravec s pestrým jídelníčkem.
    
     Kýchání, rýma – pokud vystavovatel brání tomu, aby kočky na sebe přímo prskaly, je stejná možnost infekce jako u lidí při návštěvě hromadných akcí.
    
     Posuzovatelské stoly jsou po každé kočce postříkány desinfekcí, pak jen setřeny, desinfekce na stole stále zůstává. Stejně tak se desinfikuje posuzovatel, stevard, mávátka a vše, co může s kočkou přejít do styku.
  
     Takže- na výstavu přijdou kočky řádně vakcinované (v předpokládané imunitě) proti základním přenosným infekčním chorobám koček, bez klinických příznaků jakéhokoliv onemocnění, klidné, nestresované, navyklé na cestování, ruch a cizí lidi. Pak není obava, že vlivem výstavy onemocní.
   
     Přesto se, nebo spíše výjimečně, stane, že kočka onemocní vážně, specifickou kočičí infekcí a případně ji přenese i na další kočky v domácnosti. Jen těžko lze na kočku jiného vystavovatele, která byla a je stále zdravá ukázat prstem a tvrdit, že tato jediná kočka nakazila jednu jinou kočku a další ne. Stejně tak nelze říct, že posuzovatel nebo stevard přenesl infekci na jedinou kočku. Pak se musí pátrat, v čem je problém. Byla ta kočka, která onemocněla řádně vakcinovaná a revakcinovaná? Nebyla kočka v době vakcinace nějakým způsobem hendikepovaná- stres, dyskomfort, jiné oslabení? Dokázala si vytvořit dostatečnou imunitu (individuální záležitost)? Byla vakcína před aplikací udržována podle předpisu výrobce? Nebyla kočka po vakcinaci vystavena nepohodě fyzické nebo psychické? To vše má vliv na vytvoření dostatečné imunitní odpovědi na jakoukoliv vakcínu. To, že by vakcína byla vadná, neúčinná již od výrobce je téměř nemožné při součastných přísných kontrolách a velké konkurenci mezi výrobci a problém by se projevil i u jiných koček vakcinovaných stejnou výrobní šarží vakcíny.
    
     Když onemocněla jedna kočka z výstavy, kde bylo minimálně 150 jiných koček a žádná jiná neonemocněla, je nutno zapátrat po příčině ve svém chovu.
  
     Výstavy nejsou pro kočky, co se týče infekce nebezpečné, pokud se jich zúčastňuji kočky bez příznaků onemocnění (viz veterinární přejímka), řádně vakcinované a revakcinované, samozřejmě preventivně odčervené, v pohodě, bez stresu kočky i vystavovatele. Preventivní desinfekce na všech výstavách je obligátní.
    
     Výstavy koček jsou ukázkou krásy a ušlechtilosti koček a přivádí do řad milovníků koček další zájemce nejen o chov čistokrevných koček ale i o ochranu domácích koček, které neměly štěstí a ocitly se na ulici nebo v útulku. Pohled na krásně uspořádanou výstavu v příjemném prostředí a na ještě krásnější kočky různých plemen přináší nejen návštěvníkům, ale i vystavovatelům pohlazení po duši. Různé výstavy mají různou atmosféru, záleží na organizačním týmu, prostředí i vystavovatelích.
   

     Takže- vystavovat nebo ne? Propagovat chov koček nebo jen produkovat koťata? Snažit se odchovávat krásná, zdravá, standardu plně odpovídající koťata nebo jakékoliv kočky? Setkávat se s lidmi stejně „postiženými“ kočkami nebo sedět doma?

Květoslava Mahelková